Skip to content

Relacja ze śniadania prasowego 29 lutego

Rozmowy wokół elektromobilności w Roku Smoka – Śniadanie Prasowe LG Energy Solution Wrocław

LG Energy Solution Wrocław aktywnie włączyło się w działania ukierunkowane na budowanie świadomości na temat elektromobilności, e-transportu oraz nowych technologii w produkcji baterii do samochodów elektrycznych. Na pierwszym śniadaniu prasowym „We Charge The Future” dziennikarze mogli porozmawiać z ekspertami LG Energy Solution Wrocław i dowiedzieć się więcej na temat szans, zagrożeń oraz trendów, które są widoczne w branży e-mobility w nadchodzącym roku. Podczas wydarzenia eksperci omówili także zagadnienia związane z dark data, smart factory i automatyzacją procesów. Nie zabrakło tematów przybliżających przepisy regulujące rynek elektromobilności w Polsce.

Po wysłuchaniu 8 zaprezentowanych utworów, wśród których dwukrotnie wybrzmiała piosenka „Witajcie w naszej bajce” z „Akademii Pana Kleksa” ciesząca zarówno przedszkolaków na scenie i widowni oraz dorosłych zebranych na wydarzeniu nadszedł czas na nagrody. Upominki wręczyli przedstawiciele firmy LG Energy Solution Wrocław – Mike Kim, wiceprezes oraz Marta Balcerzak, Managerka działu Corporate Affairs.

– Chcemy nagrodzić Was wszystkich. Za to, że ciężko pracowaliście przed występem i tak pięknie zaśpiewaliście. – mówiła Marta Balcerzak podczas wręczania nagród uczestnikom. – Mamy nadzieję, że zobaczymy się również za rok, na III Międzyprzedszkolnym Przeglądzie Piosenki.

Spółka ufundowała nagrody dla wszystkich zespołów. Były to roboty INDI, które służą do nauki podstaw kodowania bez konieczności korzystania z tabletu. Roboty zawierają silikonowe karty do kodowania, które umożliwiają dzieciom naukę poprzez praktyczne działanie i eksperymentowanie.

Rok 2023 przyniósł znaczny wzrost liczby samochodów elektrycznych na polskich drogach

Jak informuje Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) w raporcie „Rok 2023 w polskiej elektromobilności” (Warszawa 2024), rok 2023 był absolutnie wyjątkowy pod względem liczby rejestracji samochodów całkowicie elektrycznych w Polsce. W naszym kraju w ciągu jednego roku zarejestrowano bowiem ponad 19,6 tys. nowych, osobowych i użytkowych aut całkowicie elektrycznych (BEV). Podobny trend utrzymał się również na unijnym rynku e-mobility. ACEA – Europejskie Stowarzyszenie Producentów Pojazdów informuje, że od stycznia do października 2023 r. w państwach członkowskich Unii Europejskiej zarejestrowano ok. 1,23 mln nowych, osobowych samochodów całkowicie elektrycznych (BEV). Dane pokazują, że to o ponad połowę (53%) więcej niż w analogicznym okresie roku 2022.

– Przemysł motoryzacyjny jest jedną z największych gałęzi przemysłu w Europie – wyjaśniała Klaudia Piątek, PR Manager w LG Energy Solution Wrocław. – Podobnie sytuacja wygląda w Polsce. Branża motoryzacyjna odpowiada za 8% polskiego PKB i 13,5% rocznego polskiego eksportu, przy czym warto zauważyć, że nasza spółka jest odpowiedzialna aż za 3% polskiego eksportu baterii litowo-jonowych. Pomimo optymistycznych wyników za rok 2023, udział e-aut w łącznej sprzedaży nowych samochodów osobowych w UE sięgnął 14,5%, a w grudniu podskoczył nawet do 18,5%; prognozy na nadchodzący rok nie są tak obiecujące.

Z tegorocznych raportów oraz wyników sprzedaży wynika, że branża motoryzacyjna przygotowuje się na rok umiarkowanego wzrostu: schłodzenie popytu, produkcja samochodów poniżej poziomu sprzed pandemii, niska dynamika w tworzeniu nowych miejsc pracy. Większość firm sygnalizuje, że utrzyma produkcję tylko na poziomie z zeszłego roku.

– Ostatnie badanie Deloitte wskazuje, że w 2024 roku kraje UE mają zamiar wyprodukować łącznie 2,6 mln pojazdów elektrycznych, czyli o 35% więcej niż w 2023 roku. Niemniej jednak my również dostrzegamy widoczne już osłabienie popytu na nasze produkty. – dodaje Piątek.

LG Energy Solution Wrocław stawia na wzrost jakościowy

– LG Energy Solution Wrocław zakończyło pierwszy etap rozwijania zakładu. To był czas zdobywania nowych umiejętności – podkreślał w wywiadzie dla magazynu „Strefa Biznesu” Gazety Wrocławskiej, Jangha Lee, prezes LG Energy Solution Wrocław. – Teraz przygotowujemy się do drugiego etapu, aby wkroczyć w okres zrównoważonej produkcji. Na początku działalności skupiliśmy się przede wszystkim na szybkim rozwoju. W tym roku chcemy umocnić fundamenty, skoncentrować się na jakości oraz na tzw. Smart Factory, czyli na tworzeniu inteligentnej fabryki. Połączonej ze sobą sieci maszyn, tworzeniu cyberfizycznego systemu, w którym będziemy mogli wykorzystywać zaawansowane technologie, takie jak sztuczna inteligencja (AI) i uczenie maszynowe do analizy danych. Słowem: będziemy dążyć do rozwoju inteligentnych technologii fabrycznych.­ – konkludował prezes spółki.

– Na powyższych tematach koncentrują się działania interdyscyplinarnego zespołu Manufacturing Empowerment Department (dział wzmocnienia produkcji), zajmującego się przede wszystkim analizą danych, trendów w rozwoju AI oraz oceną ich znaczenia dla końcowego produktu, procesu produkcji, w tym zwłaszcza w zakresie jakości, stabilizacji procesów oraz liczby zamówień. – opowiada Łucja Całus analityczka danych, pracująca w zespole Digital Transformation w LG Energy Solution Wrocław.

– Dark data to bardzo enigmatyczny i zarazem bardzo techniczny termin, ale w skrócie można powiedzieć, że jest to wszystko, co nas otacza. – wyjaśnia Łucja Całus. –  To emaile, dokumenty, dane z procesów produkcji, monitoring, obrazy, rejestry rozmów z klientami. Tych informacji oraz danych jest bardzo dużo, co oczywiście obciąża nasze zasoby, ale równocześnie jest bardzo cenne. W większości organizacji wykorzystywanych jest tylko 12% informacji oraz zgromadzonych danych, a o pozostałych 78% nie mamy świadomości, albo nie wiemy, jak je pozyskać. My, w LG Energy Solution, wiemy, jak te dane pozyskiwać, przetwarzać, chronić i monitorować. Dzięki temu cały czas możemy pracować nad ulepszeniem naszych procesów produkcyjnych, a w efekcie końcowym wpływamy na konkurencyjność całej organizacji.

W spotkaniu prasowym wzięli udział:

  • Yong Girl Lee, Dyrektor External Relations LG Energy Solution Wrocław
  • Łucja Całus, Specjalistka w departamencie Manufacturing Empowerment Department LG Energy Solution Wrocław
  • Marcin Staśko, Manager zespołu w departamencie Manufacturing Empowerment Department LG Energy Solution Wrocław
  • Klaudia Piątek, Public Relationas Manager LG Energy Solution Wrocław
  • Zespół PR & CSR LG Energy Solution Wrocław

 

Spotkania z dziennikarzami "We charge the future"

Śniadania prasowe „We charge the future” to projekt, którego ideą jest cykliczne dzielenie się wiedzą na temat zagadnień związanych z elektromobilnością, zrównoważonym transportem, smart factory, smart city, barierami rozwoju e-mobility w Polsce oraz zieloną transformacją i neutralnością klimatyczną Europy. Podczas spotkań ekspertów z LG Energy Solution Wrocław z dziennikarzami prezentowana jest ekspercka wiedza oraz poruszane są tematy związane z elektromobilnością. Idea Śniadań Prasowych zakłada regularne spotkania z dziennikarzami i przedstawianie interesujących tematów z życia firmy podczas briefingów tematycznych. Przede wszystkim jednak to czas na rozmowę, dzielenie się pomysłami oraz budowanie przyjaznej i pozytywnej przestrzeń do dialogu; wymiany myśli i idei.

Materiał: Klaudia Piątek, Joanna Silska, fot. Paweł Mroziewski, PR&CSR Team External Relations Department LG Energy Solution Wrocław