Skip to content
LG-Energy-Solution-Wrocław-–-mała-Korea-w-Polsce

LG Energy Solution Wrocław – mała Korea w Polsce

LG Energy Solution Wrocław jest największym zakładem produkującym baterie do aut elektrycznych w Europie. W Biskupicach Podgórnych pod Wrocławiem znajduje się 100 hektarowy, nowoczesny park technologiczny, w którym pracuje ponad 7000 osób, reprezentantów kilkunastu narodowości. Firma produkuje 700 tysięcy baterii EV rocznie, a celem spółki jest produkcja miliona baterii do aut elektrycznych w skali roku. W dniu 7 grudnia spółka przygotowała Open Media Day 2023, w którym wzięli udział przedstawiciele mediów.

W 2016 roku w Biskupicach Podgórnych powstało LG Energy Solution Wrocław, które stanowi pierwsze, a zarazem największe centrum produkcji baterii do samochodów elektrycznych w Europie. Inwestycja typu greenfield we Wrocławiu zaowocowała wprowadzeniem do Polski najnowocześniejszej technologii, a także uczynieniem naszego kraju europejskim liderem tej branży. W podwrocławskiej fabryce powstają baterie, które zasilają samochody czołowych światowych marek m.in.: Audi, BMW, Fiat, Ford, Porsche i Volkswagen. Efektem 30-letniego doświadczenia w rewolucyjnej technologii baterii i działalności badawczo-rozwojowej jest 25 tysięcy patentów, co daje spółce pierwsze miejsce na świecie.

– Tak szybki rozwój fabryki LG Energy Solution Wrocław w Biskupicach Podgórnych, który zajął jedyne 5 lat, był możliwy, oczywiście, dzięki obecności doświadczonych inżynierów, którzy przyjechali z Korei Południowej, ale także, a może przede wszystkim, dzięki wysiłkom i ogromnemu zaangażowaniu polskich inżynierów, którzy ostatecznie wdrożyli naszą technologię w podwrocławskiej fabryce. – zaznacza Jangha Lee, prezes LG Energy Solution Wroclaw. – Wielu z tych inżynierów z Polski zostało docenionych i dziś rozbudowują zakłady produkcyjne LG Energy Solution w Stanach Zjednoczonych, pełniąc bardzo znaczącą rolę. Podsumowując, te 5 lat i to, co udało się w tym czasie osiągnąć w tej spółce, byłoby niemożliwe, gdyby nie wkład polskich pracowników. Chciałbym wyrazić swój ogromny szacunek za to.

Praca w koreańskiej firmie w Polsce

Jak pisze dr hab. Marcin Jacoby (prof. Uniwersytetu SWPS, kierownik Zakładu Studiów Azjatyckich Uniwersytetu SWPS) w książce pod tytułem “Korea Południowa. Republika żywiołów”, Republika Korei to górzysty, wąski półwysep otoczony morzem, zamieszkiwany przez ponad pięćdziesiąt jeden milionów ludzi, którzy nie boją się niczego, a już najmniej ciężkiej pracy. “Gdy wszyscy idą w prawo, oni idą w lewo, gdy ktoś mówi, że coś jest niemożliwe, oni przekornie dowodzą, że wszystko da się zrobić. Są w stanie, tak jak w swoich tradycyjnych daniach, połączyć i wymieszać wszystko ze wszystkim: stare z nowym, twarde z miękkim, wyszukane z pospolitym. Wybuchowi, wylewni i serdeczni. Przywiązani do etykiety, oficjalni i eleganccy. Niewolni od kompleksów wyrosłych z trudnej historii, mimo to uparcie pokazujący światu, że ich kraj jest inny. Inny od wszystkich. Że kroczy swoją własną drogą. Całą naprzód, a najlepiej jeszcze pod prąd. Szybko, bo nie ma czasu.”

– Zgodnie z naszą kulturą organizacyjną przywiązanie do wartości oraz zasad jest oczywiście bardzo ważne, ale chciałałbym podkreślić, że priorytetem LG Energy Solution Wrocław są pracownicy. – podkreśla Jangha Lee, prezes LG Energy Solution Wroclaw. – Na ich potrzeby staramy się odpowiadać wszechstronnie: oprócz oferowania benefitów pracowniczych, takich jak opieka medyczna zapewniona m.in. przez przyzakładową placówkę medyczną Medicover, szkolenia, ubezpieczenia i świadczenia socjalne, inicjujemy projekty, które przyczyniają się do zwiększania zespołu.

Jedną z takich inicjatyw jest budowa przedszkola Ul, do którego mogą uczęszczać zarówno dzieci pracowników zakładu produkcyjnego, jak i spółek siostrzanych oraz mieszkańców Wrocławia i okolic. Przedszkole funkcjonuje od 29 listopada 2022 roku, a jego inwestorem było LG Energy Solution Wrocław. Przedszkola nie prowadzi samorząd, mimo to placówka ma charakter publiczny. To oznacza prawie bezpłatny pobyt dziecka i dofinansowanie z subwencji oświatowej. Pierwsze pięć godzin przedszkolaka w Ulu jest za darmo. Każda kolejna kosztuje złotówkę. Ul jest otwarty w dni robocze w godzinach od 6.30 do 17.30.

Dużą wygodą dla pracowników jest również możliwość skorzystania z przyzakładowej przychodni Medicover. W ramach wizyt mogą skonsultować się z internistą oraz specjalistami: laryngologiem, okulistą, neurologiem, lekarzem medycyny pracy czy wykonać badania w czynnym codziennie punkcie pobrań. Dodatkowo pracownicy mogą wykonać audiometrię, psychotechnikę oraz badanie widzenia zmierzchowego. Od niedawna w ofercie przychodni znajdują się również konsultacje z psychologiem.

– W 2023 r. przyzakładowe centrum medyczne zostało wyposażone w nowy ambulans. Ratownicy mają całodobowy dyżur 24/7. Karetka działa na potrzeby zakładu produkcyjnego LG Energy Solution Wrocław. Dodatkowo pracownicy mogą korzystać z usług pozostałych, miejskich centrów Medicover oraz placówek współpracujących. – wyjaśnia Klaudia Piątek, Public Relations Manager w LG Energy Solution we Wrocławiu.

O bezpieczeństwo pracowników LG Energy Solution oraz samego zakładu (12 hal produkcyjnych) dba również Centrum Ratowniczo-Gaśnicze. Inwestycja zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa także wszystkich innych spółek działających na terenie strefy ekonomicznej Euro-Park Wisłosan i mieszkańców okolicznych miejscowości. W czasie jednej zmiany nad bezpieczeństwem zakładu czuwa 8 strażaków: 2 dyżurnych oraz 6 gotowych do podjęcia działań ratowniczo-gaśniczych. W sumie w LG Energy Solution Wrocław zatrudnionych jest 38 strażaków. Dzięki znajomości terenu oraz całodobowej dyspozycyjności strażacy mogą już w ciągu 4 minut być na miejscu zdarzenia. Dla porównania, obecnie najbliższa jednostka Państwowej Straży Pożarnej jest oddalona o co najmniej 15 minut jazdy od strefy ekonomicznej.

Kino, siłownie, strefy chillout oraz nowoczesne centrum szkoleniowe

Learning Center to nowoczesne centrum szkoleniowe dla pracowników LG Energy Solution Wrocław, które zostało otwarte w 2022 r. Tu organizowany jest onboarding dla nowych pracowników, szkolenia dla pracowników biurowych oraz specjalistyczne szkolenia techniczne dla pracowników produkcyjnych. W budynku znajduje się 9 sal szkoleniowych, w tym 3 profesjonalne sale do przeprowadzania szkoleń typu webex. W jednej z sal znajduje się maszyna Rube’a Goldberga, która wspiera pracowników podczas szkoleń związanych z opracowywaniem procesów i budowaniem zespołów.

– W LG Energy Solution Wrocław mamy też 2 audytoria i kilka razy w roku wykorzystujemy je w nieco innej formie, na przykład organizując kino dla pracowników. – dodaje Piątek. – Na miejscu jest duży ekran i bardzo dobre nagłośnienie. W lutym zorganizowaliśmy kino walentynkowe dla par. W czerwcu seans filmowy z okazji dnia dziecka dla dzieci pracowników. W grudniu planujemy kino świąteczne.

Na miejscu w siedzibie firmy pracownicy mogą też na co dzień korzystać z siłowni, kawiarni, restauracji zakładowych oraz specjalnie zaaranżowaych stref chillout, w których można odpocząć, wypożyczyć książkę, posłuchać muzyki, pograć w ping ponga oraz piłkarzyki, a nawet pograć na fortepianie. Wszystkie strefy relaksu czy ćwiczeń powstały z myślą o potrzebach i dobrostanie pracowników spółki. Posiadane przestrzenie wykorzystywane są nie tylko do ćwiczeń. W październiku i listopadzie 2023 r. przeprowadzono w nich również akcje prewencyjne „Movember” i „Pink October”, podczas których zorganizowano dla pracowników bezpłatne badania krwi oraz markerów nowotworowych. W sumie w obu akcjach wzięło udział ponad 2000 pracowników.

Koreańskie firmy wybierają Dolny Śląsk, a korzyści odnosi Polska

Korea to jeden z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski spoza Europy, o czym świadczą liczne inwestycje koreańskich firm w naszym kraju. Obecnie działa tu prawie 600 podmiotów z kapitałem koreańskim, a prawie połowa ma siedziby w aglomeracji wrocławskiej i okolicach. Dodatkowo Polska od dłuższego czasu zacieśnia współpracę gospodarczą z Republiką Korei Południowej. 13 kwietnia 2023 Wrocław podpisał umowę partnerską z Cheongju – miastem, z którego wywodzi się LG. Natomiast w lipcu tego roku minister rozwoju i technologii Waldemar Buda oraz koreański minister handlu, przemysłu i energii Chang-Yang Lee podpisali porozumienie o współpracy w zakresie promocji, handlu i inwestycji, w tym w szczególności wymiany handlowej, promocji inwestycji i współpracy przemysłowej.

Jak podaje Ministerstwo Rozwoju i Technologii Republika Korei Południowej jest bardzo ważnym partnerem gospodarczym Polski, zarówno z punktu widzenia wymiany handlowej, jak i współpracy inwestycyjnej. W ostatnich latach odnotowywany jest bardzo dynamiczny wzrost obrotów handlowych. W 2022 r. osiągnęły one najwyższą wartość w historii – ponad 10 mld dolarów. Republika Korei była największym azjatyckim inwestorem w Polsce w 2021 r. Wartość koreańskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w Polsce na koniec 2021 r. to 4,5 mld dolarów.

– Mamy świadomość, że kluczową rolę w tym procesie odgrywa nasza firma. – przyznaje Yong Girl Lee, Dyrektor działu External Relations w LG Energy Solution Wrocław – Dzięki naszej inwestycji w Biskupicach Podgórnych Polska zajęła wiosną tego roku drugie miejsce (po Chinach) w globalnym rankingu największych producentów baterii do samochodów elektrycznych. Przychody sektora urosły w sześć lat z 1 mld do 38 mld zł. To 2,5 proc. wartości polskiego eksportu.

– Nasza podwrocławska fabryka pokrywa połowę globalnej sprzedaży marki LG Energy Solution. Co oznacza, że ta fabryka ma naprawdę duży potencjał, nie tylko w kontekście zdolności produkcyjnych, ale także potencjału naszych pracowników i znajomości know-how. – dodaje Jangha Lee, prezes LG Energy Solution Wroclaw. – To sprawia, że wciąż stajemy się silniejsi i tak naprawdę możemy w przyszłości osiągnąć wszystko, wykorzystać każdą szansę w perspektywie 5 czy 10 lat.

Produkcja baterii do samochodów elektrycznych to jedno, ale silne zaangażowanie koreańskiego kapitału na Dolnym Śląsku, dzięki otwartości władz regionu na dialog biznesowy oraz współprace, sprawia, że rozwój przeżywa też sektor globalnych usług biznesowych oraz ruch lotniczy. Jeszcze kilka lat temu pasażerów latających z Wrocławia przez Warszawę do Republiki Korei była niewielka, natomiast w 2022 r. – jak szacuje wrocławskie lotnisko – liczba ta wzrosła do 35 tys. Z tego aż 80 proc. podróżuje z i do Seulu, dlatego też LOT uruchomił w listopadzie br. bezpośrednie połączenie dreamlinerem ze stolicy Dolnego Śląska do stolicy Korei Południowej. Jak podkreślają wszyscy, dla regionu jest to wręcz epokowe wydarzenie, ponieważ jeszcze nigdy Wrocław nie obsługiwał lotów transkontynentalnych, a z lotniska nie startowały samoloty klasy dreamliner. Zachodzi zatem pozytywny efekt synergii. Region przyciąga coraz więcej nowych inwestorów oraz podróżnych. To z kolei sprzyja rozwojowi Wrocławia, Dolnego Śląska, a w efekcie końcowym również Polski.