Biuro prasowe

Komunikaty prasowe

27.04.2021

Pięciolecie LG Energy Solution Wrocław

Kilkadziesiąt linii produkcyjnych, ponad 9,5 tys. pracowników, sto hektarów powierzchni, koszt inwestycji przekraczający 3 mld euro. LG Energy Solution Wrocław – największy w Europie producent baterii do aut elektrycznych – obchodzi piąte urodziny.

 

Branża aut elektrycznych i baterii je zasilających w ostatnich latach dynamicznie się rozwinęła. Polska jest europejskim liderem ich produkcji, wyprzedzając na tym polu m.in. Niemcy oraz Węgry. Eksperci sektora automotive podkreślają, że o czołowym miejscu naszego kraju w tym zestawieniu przeważyła zlokalizowana w podwrocławskich Biskupicach Podgórnych inwestycja koreańskiego LG Energy Solution.

 

Europejski potentat

Choć od powstania spółki – pierwotnie pod nazwą LG Chem Wrocław Energy – minęło dopiero pięć lat, zakład jest największym w Europie oraz wiodącym na świecie producentem baterii litowo-jonowych do aut elektrycznych. Wśród jego klientów znajdują się takie marki motoryzacyjne jak Audi, BMW, Fiat, Ford, Porsche czy Volkswagen.

 

Jak komentuje Sukwon Choi, Prezes Zarządu LG Energy Solution Wrocław: Dostarczając baterie głównym europejskim i północnoamerykańskim producentom samochodów otwieramy nową kartę historii branży automotive. Przewidywania wskazują, że dziedzina pojazdów z napędem elektrycznym będzie się rozwijała w bardzo szybkim tempie. Jestem przekonany, że nasza firma stanie się w tym obszarze największą i najlepszą na świecie, co będzie efektem ciężkiej pracy i ogromnego zaangażowania wszystkich Pracowników.

 

Z Seulu do Biskupic Podgórnych

Koreański koncern LG Chem – spółka matka LG Energy Solution – rozpoczął prace nad rozwojem baterii dla przemysłu motoryzacyjnego jeszcze w 2000 roku. Niecałe 10 lat później dostarczył jako pierwszy na świecie tego typu akumulatory spółce Hyundai Motors oraz został wyłącznym dostawcą baterii dla General Motors.

 

Zakontraktowanie kolejnych klientów oraz dynamiczny rozwój branży wymagał zwiększenia możliwości produkcyjnych spółki. Jeszcze w 2009 r. rozpoczęto budowę fabryki baterii w koreańskim Ochang, rok później w amerykańskim Michigan, zaś w 2015 r. powstał bliźniaczy zakład w chińskim Nanjing. W 2016 r. rozpoczęto budowę LG Chem Wrocław Energy – pierwszego w Europie producenta baterii do aut elektrycznych.

 

Jak mówi Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia: Elektromobilność jest przyszłością – we Wrocławiu wiemy o tym dobrze. Cieszę się, że światowy lider tej branży działa i rozwija się w naszej aglomeracji. LG Energy Solution Wrocław cieszy się również opinią dobrego pracodawcy, zatrudniając tysiące osób i stymulując powstanie kolejnych miejsc pracy wśród poddostawców. Przy tym wszystkim zakład LG i jego pokaźna społeczność koreańska stali się naszymi przyjaciółmi, wrocławianami, dolnoślązakami, wzbogacając naszą społeczność i kulturę.

 

Dalsze perspektywy

Dane z ubiegłego roku jasno wskazują na szybkie tempo rozwoju sektora EV. W 2020 r. nastąpił duży wzrost eksportu baterii do aut elektrycznych z Polski. Jego wartość wyniosła blisko 4 mld euro (wzrost o prawie 2 mld euro w porównaniu do 2019 r.), stanowiąc 1,7% ogólnej wartości polskiego eksportu – zauważył Obserwator Finansowy. Obecnie Polska jest największym eksporterem baterii samochodowych w EU.

 

Dzięki podwrocławskiej inwestycji nasz kraj stał się jednym z najważniejszych ośrodków innowacyjnej, prężnie rozwijającej się technologii. Zaowocowało to stworzeniem tysięcy miejsc pracy, wywindowaniem naszego kraju na pozycję europejskiego lidera branży, a także przyciągnięciem do niego kolejnych inwestorów.

strzałka w prawo