Skip to content

5 projektów CSR od LG Energy Solution wyróżnionych w 22. edycji Raportu Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Wspólne projekty rozwojowe oraz programy stażowe dla studentów w zakresie nowych technologii to główne założenia umowy, którą LG Energy Wrocław podpisało z Uniwersytetem WSB Merito we Wrocławiu.

16 kwietnia w Centrum Konferencyjnym ADN w Warszawie odbyła się konferencja „Targi Idei ESG”, której celem rokrocznie jest wymiana wiedzy, refleksji i dobrych praktyk wokół najważniejszych zagadnień w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Podczas wydarzenia miała miejsce premiera raportu “Odpowiedzialny biznes w Polsce 2023. Dobre praktyki”. Do tegorocznej edycji można było zgłosić maksymalnie 5 realizowanych w 2023 roku praktyk. Wszystkie dotychczasowe edycje Forum Odpowiedzialnego Biznesu zebrały
w sumie 9610 przykładów dobrych praktyk.  

Wśród 266 zaangażowanych w tym roku firm, również spółka LG Energy Solution Wrocław miała możliwość podzielić się swoimi 5 zrealizowanymi projektami z obszaru CSR.

W 22. edycji raportu przedsiębiorstwa skupiły się przede wszystkim na działaniach z zakresu zaangażowania społecznego (418 dobrych praktyk), pracy (249 dobrych praktyk) i środowiska (210 dobrych praktyk). LG Energy Solution zgłosiło cztery praktyki z zakresu pracy i jedną
z kategorii zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej. Większość została wdrożona już na początku funkcjonowania fabryki.

Wyróżnione przez FOB projekty CSR zrealizowane przez LG Energy Solution Wrocław

Przedstawione przez LG Energy Solution inicjatywy CRS koncentrują się na wsparciu  pracowników oraz młodej społeczności lokalnej zgodnie z globalną wizją ESG „We charge toward a better future”. Firma dba o swój wielotysięczny zespół na różne sposoby – od początku funkcjonowania fabryki oferuje bezpieczne i komfortowe dotarcie na teren spółki. Z prywatnej, oferowanej przez spółkę, a także gminnej i miejskiej komunikacji zbiorowej (umowa partnerska z MPK Wrocław) korzystają tysiące pracowników, przyczyniając się tym samym do zmniejszenia emisji spalin oraz ograniczania śladu węglowego.

Szczególną uwagę spółka poświęca praktykom dotyczącym zdrowia. Po pierwsze ruch to zdrowie – organizacja cyklicznego programu sportowego „Healthy Summer” dla pracowników firmy to zachęta do aktywności fizycznej, ale przy okazji możliwość poznania osób z innych działów. Tylko w letniej edycji programu 3600 pracowników firmy, w wybranej przez siebie aktywności jak chodzenie, bieganie, jeżdżenie na rowerze czy hulajnodze, łącznie pokonało rekordowe dla wszystkich edycji programu 1 653 049 km.

Po drugie zdrowie to świadomość – cyklicznie realizowane są akcje informacyjne, a na terenie firmy w czasie pracy można wykonać badania. Tylko w październiku i listopadzie zeszłego roku z okazji Pink October i Movember (miesiące poświęcone uświadamianiu w zakresie nowotworów piersi czy jąder) badanie markerów nowotworowych wykonało ponad 2000 pracowników. Dodatkowo, przyzakładowe centrum medyczne zostało wyposażone w nowy ambulans. Ratownicy na miejscu dyżurują przez całą dobę.

Jako pionierzy branży elektromobilnej wzajemnie pracownicy wymieniają się dobrą energią. Prowadzony niemal od początku funkcjonowania organizacji program „Thank you Ensol” opiera się na wymianie wśród pracowników symbolicznych baterii w ramach podziękowania za pomoc czy wspólnie zrealizowany projekt. W ten sposób, choć na styku wielu kultur i języków, tworzy się zgrany zespół, umiejący ze sobą współpracować.

Ostatnim i zarazem najmłodszym projektem jest otwarcie Laboratorium Elektromobilności na  Politechnice Wrocławskiej, na którego budowę i wyposażenie firma LG Energy Solution Wrocław przekazała ponad 600 tys. zł. W 2023 r. ruszył także program stażowy Charge The Future skierowany do studentów polskich uczelni. Jest to trzymiesięczny płatny staż pod okiem doświadczonego pracownika firmy.

Pełny Raport dostępny jest na stronie internetowej Forum Odpowiedzialnego Biznesu pod adresem: https://odpowiedzialnybiznes.pl/aktualno%C5%9Bci/fob-publikuje-22-edycje-raportu-odpowiedzialny-biznes-w-polsce-dobre-praktyki/.

O Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Forum Odpowiedzialnego Biznesu jest najdłużej działającą, od 2000 roku, i największą organizacją pozarządową w Polsce, która zajmuje się koncepcją zrównoważonego rozwoju
w kompleksowy sposób. Forum to organizacja ekspercka, pozostająca inicjatorem i partnerem przedsięwzięć kluczowych dla ESG w Polsce. Sztandarową inicjatywą Forum Odpowiedzialnego Biznesu jest Program Partnerstwa, skupiający ponad 60 firm. Ważne miejsce w działalności FOB zajmuje współpraca międzynarodowa. Od 2002 roku organizacja jest krajowym partnerem CSR Europe. FOB od 2009 r. współpracuje z World Business Council for Sustainable Developmenti jest  jedynym przedstawicielem WBCSD w Polsce. FOB jest organizatorem programu Chapter Zero Poland. Organizacja koordynuje również Kartę Różnorodności w Polsce. FOB prowadzi także Program Rozwoju Wolontariatu Pracowniczego oraz skierowany do studentów_ek program edukacyjny Liga Odpowiedzialnego Biznesu. Forum organizuje konkurs “Raporty Zrównoważonego Rozwoju”. Zainicjowało również powstanie Karty Praw Dziecka w Biznesie.

„Działając na rzecz zrównoważonego rozwoju, inspirujemy biznes, który zmienia świat, łączymy ludzi, którzy zmieniają biznes” – tak brzmi misja organizacji.

Strona internetowa: https://odpowiedzialnybiznes.pl/

Fot. Forum Odpowiedzialnego Biznesu